Çatı Camı

Çatı Işık Camı

Uçaksavar lambası, sert bir çerçeve ve iç odaların doğal aydınlatması ve havalandırılması için kullanılan yarı saydam bir dolgudan oluşan mühendislik yapısıdır. Çatı lambaları, toplam yüzey alanının% 15’inden fazlasını işgal etmeyecek şekilde çatıya monte edilir.
Bir kişinin üzerinde bulunan yapıların ışık geçirgenliğinin, dikey tipteki pencerelerin ışık geçirgenliğinden% 50 daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır. Böylece, tavan lambaları duvarda bulunan sıradan pencerelere göre daha iyi aydınlatma sağlar. Bu nedenle, etkili bir aydınlatma oluşturmak için, çatıya yalnızca birkaç küçük çatı lambasının yerleştirilmesi yeterlidir.

 

Kubbe

Kubbe şeklindeki form nedeniyle, darbe dayanımı artmıştır. Genellikle dairesel şekilli binaların yapımında, üst katların merdivenlerinin ek aydınlatılması için yüksek katlı binalarda kullanılır.

 

 

Üçgen Çatı

Diğer zenith lambaların aksine, odada doğrudan güneş ışığından kaçınmaya izin verirler. Uçaksavar ışıklarının bütçe sürümü.

 

Dört Adım

2 kademeli yüz sayısından farklıdır. Çok yönlü tasarımlar için seçenekler de vardır.

 

Işık Şeritleri

Aydınlatmayı artırmak ve geniş uçaksavar ışıkları sistemini temsil etmek için geniş odalarda kullanılır. Atölyelerde, depolarda, spor salonlarında kullanılırlar.

 

Düz

Genellikle eğimli bir çatıya monte edilir. Düz fenerlerin en az 15 ° ‘lik bir açıyla kurulması önerilir, böylece yağmurdan sonra üzerine su birikmez.

Çatı Işık Camı Örnekleri

Çatı Işık Camı Avantajları

Yarı Saydam Kubbeler

YARI SAYDAM BİR KUBBE NEDİR? 

Saydam kubbe – yarım küreye benzeyen formunda bir cam tavan veya tavan lambası . Açıları 30 ° ‘yi aşmayan her tür kaplama ile çatılara kubbe sürün. Bu formdaki yapılar, çatı ya da tavan pencereleri olsun, iç mekan aydınlatmasının en iyi kaynağıdır ve bir binanın ısı kaybını azaltabilir. Deneysel olarak yarı saydam kubbelerin sıradan pencerelere göre% 35-60 daha fazla gün ışığına izin verdiği tespit edildi. Aynı zamanda, kubbeden geçen ışık parlama etkisi olmadan odanın her yerine eşit dağılır. Ek olarak, cam kubbe çatıları da harika görünüyor: büyük metal kaburgaların olmaması sayesinde binaya hafiflik ve şıklık kazandırıyor.

Yarı Saydam Cam Örnekleri

Yarı Saydam Camlama Avantajları​